مجله نشر جامی

مروری بر زندگی و آثار ادگار آلن پو

«ادگار آلن پو» نویسنده، شاعر، منتقد ادبی و ویراستار مشهور کشور ایالات متحده‌ی آمریکا محسوب می‌شود. از او می‌توان به عنوان یکی از بنیان‌گذاران جنبش رمانتیک در این کشور یاد کرد. داستان‌های آلن پو معمولاً فضایی ترسناک و معمایی دارند و بسیاری او را مبدع داستان‌های کارآگاهی و پلیسی می‌دانند.

زندگی شخصی ادگار آلن پو

این نویسنده در ۱۹ ژانویه‌ی ۱۸۰۹ در بوستون آمریکا دیده به جهان گشود؛ زمانی که ادگار فقط یک ساله بود، پدرش خانواده را ترک کرد و مادرش نیز پس از مدت کوتاهی از دنیا رفت. «ادگار آلن پو» که دیگر یک کودک یتیم بود، به صورت غیررسمی به سرپرستی گرفته شد؛ اما این موضوع چیزی از مشکلات وی کم نکرد؛ چرا که سرپرستانش به هیچ وجه از نظر مالی او تأمین نمی‌کردند. ادگار که کودکی و نوجوانی سختی داشت برای تحصیل به دانشگاه رفت؛ ولی به دلیل مشکلات مالی، تحصیل را ناتمام رها کرد.   

این نویسنده که دیگر از شرایط زندگی خود خسته شده بود، نام خود را تغییر داد و به ارتش ملحق شد و اولین کتاب شعر خود را در همین ایام با نام «تیمور لنگ و دیگر اشعار» منتشر نمود. «ادگار آلن پو» پس از مدتی، متوجه شد که روحیاتش با خدمت در ارتش، سازگاری ندارد و می‌خواهد به نوشتن ادامه دهد. او از ارتش استعفا داد و تمام وقت تمرکز خود را بر نویسندگی گذاشت.

او برای گذران زندگی به کار در مطبوعات و نقدنویسی نیز روی آورد و به قدری در این کار، مهارت از خود نشان داد که پس از مدتی به دلیل داشتن دقت بالا و قلمی قدرتمند در میان مردم به شهرت رسید و مقالاتش با استقبال بسیاری مواجه می‌شد.

این نویسنده‌ی آمریکایی در سال ۱۸۳۵ با دخترعمه‌ی خود ازدواج کرد. نام این دختر «ویرجینیا الیزا کلم» بود و در زمان ازدواج با آلن پوی ۲۷ ساله، تنها ۱۳ سال داشت. عمر این ازدواج ۱۱ سال بود و در طول آن، آلن پو بارها به همسر خود خیانت کرد. پس از چند سال زندگی مشترک، ویرجینیا به بیماری سل مبتلا شد و پنج سال پایانی عمر خود را در رنج و عذاب به سر برد. پس از مرگ ویرجینیا، «ادگار آلن پو» که به رغم تمام مشکلات زناشویی به همسرش بسیار وابسته بود، از نظر روحی و روانی پریشان و ناامید شد و نشانه‌های چنین وضعیتی را در آثارش می‌توان به خوبی مشاهده کرد.  

«ادگار آلن پو» که تلاش می‌کرد از راه نویسندگی، مخارج خود را تأمین کند، همیشه در فقر و تنگدستی بود و حتی سال‌ها تلاش نمود مجله‌ی خود را با چاپ برساند؛ اما تا پایان عمر به این آرزوی خود دست نیافت.

یک روز این نویسنده‌ی آمریکایی را بیهوش روی نیمکتی در پارک می‌یابند و او را به بیمارستان منتقل می‌کنند. او به مدت چهار روز در آن‌جا بستری بود و هذیان‌ها و توهم‌های وحشتناکی را بر زبان می‌آورد. در نهایت، «ادگار آلن پو» در ۷ اکتبر ۱۸۴۹ آن هم زمانی که تنها ۴۰ سال داشت، از دنیا رفت.

ویژگی آثار ادگار آلن پو

این نویسنده به شدت تحت تأثیر نویسندگان سبک رمانتیک اروپا بود و آثارش نمونه‌های اساسی ادبیات گوتیک هستند که به نوعی زیرشاخه‌ای از ادبیات رمانتیک قلمداد می‌شود. او در داستان‌های خود درباره‌ی موضوعاتی مانند مرگ، کاوش می‌کند و احساساتی مانند ناامیدی، عشق و ترس را به شما منتقل می‌نماید. او به دلیل استفاده از رمز و راز و معما به عنوان پدر سبک پلیسی و کارآگاهی نیز شناخته می‌شود.

معرفی کتاب داستان‌های شگفت‌انگیز نوشته‌ی ادگار آلن پو

 این کتاب دربرگیرنده‌ی مجموعه‌ای از بهترین و هیجان‌انگیزترین داستان‌های کوتاه «ادگار آلن پو» است. نویسنده با استفاده از نبوغ و شاعرانگی خود، داستان‌هایی رازآلود در اختیارتان قرار می‌دهد.

شخصیت‌های اصلی این کتاب که معمولاً دچار اختلالات عصبی هستند و از اجتماع طرد شده‌اند، ترس‌هایی ناشناخته به سراغشان می‌آید و زندگی و افکار آن‌ها را برهم می‌زند. کتاب «داستان‌های شگفت‌انگیز» شامل آثار مشهوری مانند گربه‌ی سیاه، مرد از خود گریز، سوسک طلایی، چاه و آونگ، ویلیام ویلسون و…می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *