مجله نشر جامی

مروری بر زندگی و آثار جین آستن

«جین آستن» یکی از معروف‌ترین نویسندگانِ قرن هجدهم و نوزدهم میلادی به شمار می‌آید و در زمره‌ی شاخص‌ترین نویسندگانِ ادبیات انگلستان قرار دارد. از مشهورترین آثارِ این چهره‌ی ادبیِ مطرح می‌توان به مواردی همچون «غرور و تعصب»، «اِما» و «عقل و احساس» اشاره کرد.

نگاهی اجمالی به زندگی جین آستن

«جین آستن» در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۷۷۵ در خانواده‌ای پرجمعیت و اهل فرهنگ به دنیا آمد. آن‌ها در جنوب شرقیِ انگلستان زندگی می‌کردند و پدرش کشیش و پژوهشگر ادبیات بود و مادر نیز دستی در شاعری داشت و فرزندانِ خود را با سرودن اشعارِ فی‌البداهه، سرگرم می‌کرد.

پدر خانواده، با این‌که درآمد خوبی داشت اما به دلیل تعداد زیادِ فرزندان از عهده‌ی مخارج برنمی‌آمد و این خانواده از نظر مالی، زندگی سختی را داشتند.

جین و تنها خواهرش کاساندرا در سال ۱۷۸۳ به آکسفورد فرستاده شدند تا توسط خانم آن کاولی آموزش ببینند. در آن پاییز، هر دو دختر به تیفوس مبتلا شدند و به همین دلیل به خانه بازگشتند. «جین آستن» این بیماری را به سختی، پشت سرگذاشت و مرگ را به چشمان خود دید. جین برای مدتی در منزل به تحصیل مشغول شد؛ اما باز هم او و خواهرش را به مدرسه‌ی شبانه‌روزیِ دخترانه‌ی «ریدینگ ابی» فرستادند. برنامه‌ی درسی آن‌ها مواردی مانند فرانسه، املا، سوزن دوزی، رقص، موسیقی و نمایش را دربرمی‌گرفت. جین و کاساندرا، پیش از دسامبر ۱۷۸۶، به خانه بازگشتند؛ چرا که هزینه‌ی مدرسه برای خانواده بالا بود. «جین آستن» دیگر برای تحصیل پا را از خانه بیرون نگذاشت و تلاش می‌کرد از طریق مطالعه و کمک برادرانش جیمز و هنری خود را ارتقا دهد.

آستن از یازده سالگی نوشتن را آغاز کرد و نخستین نوشته‌هایش به سال ۱۷۸۷ بازمی‌گردد. این دست‌نویس‌ها امروزه به صورت سه دفتر باقی مانده‌اند. در این مجموعه می‌توانید اشعار، نمایش‌نامه‌ها و داستان‌هایی، به تقلید از دیگر نویسندگان پیدا کنید.

«جین آستن» نخستین اثر جدی خود را برای ورود به حرفه‌ی نویسندگی، در میان سال‌های ۱۷۹۳ تا ۱۷۹۴، به نام «لیدی سوزان» نوشت که تا سال ۱۸۷۱ به چاپ نرسید. او نوشتنِ اثری تحت عنوان «الینور و ماریان» را در سال ۱۷۹۵ آغاز کرد که بعدها با نام «عقل و احساس» به چاپ رسید. «جین آستن» بی‌وقفه و با حمایت خانواده‌اش به نوشتن ادامه می‌داد و یک سال پس از «عقل و احساس»، رمان مشهور و ماندگارِ «غرور و تعصب» را به رشته‌ی تحریر درآورد.

پدر «جین آستن» در سال ۱۸۰۵ از دنیا رفت و همین موضوع باعث شد تا اعضای خانواده، مجبور به نقل مکان‌های بسیاری شوند. از آن‌جایی که اعضای خانواده جای ثابتی نداشتند، جین نیز نمی‌توانست برای نوشتن تمرکز کند و وقفه‌ای در نویسندگی‌اش پیش آمد و نگارش رمان «صومعه‌ی شمالی» بسیار زمان برد.

سرانجام، «جین آستن» در سال ۱۸۰۹ در خانه‌ای به صورت ثابت ساکن شد و تا پایان عمر در آن ماند. اقامت دائمیِ جین باعث شد تا او با تمرکز و سرعت بسیار، آثاری همچون «منسفیلد پارک» و «اما» را بنویسد و «صومعه‌ی شمالی» را بازنویسی کند.

آستن در سال ۱۸۱۷ نگارش رمان «ساندیتن» را آغاز نمود؛ اما به دلیل بیماری ناچار شد آن را ناتمام بگذارد.      

او تصور می‌کرد که مشکل صفرا دارد؛ اما علائم حاکی از آن است که «جین آستن» از بیماری آدیسون رنج می‌برد که در آن زمان ناشناخته بود. این نویسنده‌ی مشهور در آوریل همان سال، وصیت‌نامه‌ی خود را تنظیم کرد و در ماه می او را به وینچستر بردند تا تحت مراقبت یک جراح متخصص قرار بگیرد. «جین آستن» در ۱۸ جولای درگذشت و در کلیسای جامع وینچستر به خاک سپرده شد.

گفتنی‌ست؛ «جین آستن» هیچ‌گاه ازدواج نکرد و از جزئیات زندگی او اطلاعات زیادی نداریم؛ اما از نامه‌های به‌جا مانده می‌توان چنین برداشت کرد که رابطه‌ای بسیار صمیمی با تنها خواهرش کاساندرا داشته است.

معرفی برخی از بهترین آثار جین آستن

رمان‌های این نویسنده، اغلب به موضوعاتی مانند وابستگی زنان به ازدواج برای حضور در جامعه، نبود امنیت اقتصادی برای زنان و زندگی اشراف‌زادگان انگلیسی می‌پردازد.

«غرور و تعصب»، «عقل و احساس»، «منسفیلد پارک» و «اِما» در زمان حیات او به چاپ رسیدند و «جین آستین» آن‌ها را بدون نام منتشر می‌کرد. در ادامه، با تعدادی از رمان‌های این چهره‌ی ادبی آشنا می‌شوید.

رمان غرور و تعصب:

این کتاب، یکی از مشهورترین و پرفروش‌ترین داستان‌های عاشقانه محسوب می‌شود و نویسنده، شما را وارد یک رمانِ احساسیِ پرفراز و نشیب می‌کند.

داستان «غرور و تعصب» در یکی از روستاهای جنوب انگلستان در قرن نوزدهم رخ می‌دهد. آقا و خانم بنت دارای پنج دختر هستند و دغدغه‌ی اصلی مادر، پیدا کردن همسری مناسب برای دخترانش است. همه‌چیز با ورود مرد ثروتمندی به نام چارلز بینگلی به روستا تغییر می‌کند. با تلاش‌های مادر خانواده‌ی بنت، جین (بزرگترین دخترش) به این مرد جوان نزدیک می‌شود. جین و خواهر کوچک‌ترش الیزابت در میهمانی‌های آقای بینگلی حضور پیدا می‌کنند و در این میهمانی‌ها الیزابت نیز با آقای دارسی آشنا می‌شود.

آستن در لایه‌های پیچیده‌ی روابط بینگلی و دارسی با دختران خانواده‌ی بنت، به توصیف ظریف‌ترین جنبه‌های احساسیِ انسان می‌پردازد.

تابه‌امروز اقتباس‌های بسیاری از رمان «غرور و تعصب» صورت‌ گرفته است؛ اما مشهورترین آن، ساخته‌ی جو رایت است. این فیلم در سال ۲۰۰۵ با بازی کیرا نایتلی در نقش الیزابت اکران شد.

رمان عقل و احساس:

«جین آستن» زندگی و ماجراهای عاشقانه‌ی دو خواهر به نام‌های ماریان و النور را در مرکز داستانِ خود قرار می‌دهد. این دو خواهر در شرایط یکسانی رشد یافته‌اند؛ اما از نظر شخصیتی و رفتاری بسیار متفاوت هستند، یکی عاقل و دوراندیش و دیگری احساسی و سبک‌سر! از قضای روزگار، این دو خواهر به طور همزمان عاشق می‌شوند. «جین آستن» با ظرافت تمام، شخصیت‌های داستان خود را به جایی می‌رساند که دیگر، مرز میانِ عقل و احساس برای‌شان رنگ می‌بازد و دیگر نمی‌توانند در تصمیمات، یکی را انتخاب کنند.

رمان صومعه‌ی شمالی:

«جین آستن» در این کتاب، زندگی دختری هفده ساله را روایت می‌کند که کاترین نام دارد و عاشق مطالعه‌ی رمان‌های گوتیک است. این دختر جوان، بسیار ساده دل و زودباور است و نگاه بسیار مثبتی نسبت به جهان پیرامون خود دارد و از خطرات و بدی‌های دنیا هیچ نمی‌داند.‌ «جین آستن» شخصیت اصلیِ داستانِ خود را در مواجه با انسان‌ها و موقعیت‌های جدیدی قرار می‌دهد و دنیای این دختر، برای همیشه تغییر می‌کند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *