مجله نشر جامی

مروری بر زندگی و آثار عزیز نسین

«عزیز نسین» نویسنده، مترجم و طنزپرداز مشهورِ ادبیات ترکیه است که در میان کتاب‌خوان‌های ایرانی نیز شناخته می‌شود. از میان معروف‌ترین آثار وی می‌توان به مواردی مانند «بره‌ای که گرگ شد»، «آه، ما الاغ‌ها»، «پخمه» و… اشاره کرد. کتاب‌های جذاب و خواندنیِ «عزیز نسین» تاکنون به بیش از سی زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است.

نگاهی اجمالی به زندگی عزیز نسین

این نویسنده در ۲۰ دسامبر ۱۹۱۵ در استانبول به دنیا آمد. پدر «عزیز نسین» از روستای اوجکتاشی در استان گیرسون به استانبول آمد و از طریق باغبانی، امرار معاش می کرد. «عزیز نسین» تحصیلات خود را در دبستان «سلیمانیه» در استانبول آغاز نمود. او دو سال در دبیرستان «داروک شافاک» تحصیل کرد، در سال ۱۹۳۵ از دبیرستان نظامی «کوللی» و سپس در سال ۱۹۳۷ از آکادمی نظامیِ آنکارا فارغ‌التحصیل شد.

در سال ۱۹۳۹ نیز تحصیلات خود را در دانشکده‌ی علوم نظامی به پایان رساند. او همچنین در این ایام در فرهنگستان هنرهای زیبا نیز حضور داشت.

«عزیز نسین» پس از کسب درجه‌ی ستوان دومی در آکادمی نظامیِ آنکارا، به ارتش پیوست. او در طولِ جنگِ جهانی دوم به مدت ۲ سال در اردوگاهِ تراکیه خدمت کرد. در سال ۱۹۴۲ به عنوان فرمانده‌ی گروهانِ گردانِ مهندسیِ استحکامات ارزروم منصوب شد و متعاقباً در یک حادثه، آسیب جدی دید.

وی هنگامی‌که وظیفه‌ی ساخت جایگاه‌های ضدهوایی را برعهده داشت، به اتهام «سوءاستفاده از سمت و قدرت» از خدمت سربازی تعلیق شد. نسین، پس از این ماجرا به مشاغلی همچون حسابداری و دکان‌داری روی آورد.

«عزیز نسین» در سال ۱۹۴۵ وارد مجله‌ی «یدی گون» شد و از همان سال‌ها، ستون‌نویسی را نیز آغاز کرد.

در سال ۱۹۴۶ مجله‌ی طنزی به نام «مارکو پاشا» را منتشر کرد و بسیار محبوب شد؛ چرا که در این مجله، روندی انتقادی و کنایه‌آمیز را پیش گرفته بود. در نهایت، «عزیز نسین» به دلیل نوشتن مقاله‌ای در «مارکو پاشا» دستگیر و به زندان افتاد. 

او در سال ۱۹۴۸ کتاب «عزیزنامه» را نوشت و به دلیل محتوای انتقادی‌اش، برای این نویسنده دادگاهی تشکیل دادند که چهارماه زمان برد. نسین در پایان این دادگاه، محکوم نشد؛ اما در سال ۱۹۴۹ الیزابت دوم ملکه‌ی انگلستان، فاروق اول پادشاه مصر و رضاشاه پهلوی به وزارت امور خارجه‌ی آنکارا، بابت این کتاب شکایت کردند و «عزیز نسین» به شش ماه حبس محکوم شد. 

او پس از آزادی، در سال ۱۹۵۲ کتاب‌فروشی «اولوش» و در سال ۱۹۵۳ استودیوی عکاسی «پارادی» را تأسیس کرد. در کنار تمام این‌ها، در سال ۵۴ در مجله‌ی «آکبابا» با نام مستعار، به داستان‌نویسی ادامه داد.

«عزیز نسین» در سال ۱۹۵۶ در مسابقه‌ی بین‌المللی طنز در ایتالیا شرکت کرد و موفق به کسب نخل طلای آن شد. این اتفاق در سال ۱۹۵۷ نیز تکرار شد؛ در حقیقت، «عزیز نسین» دو سال پشت سر هم، برنده‌ی این جایزه بود. او در سال ۱۹۶۶ نیز جایزه‌ی خارپشت طلایی را در بلغارستان کسب کرد.

«عزیز نسین» در۶ ژوئیه‌ی ۱۹۹۵، هنگامی‌که برای شرکت در مراسم امضای کتاب به ازمیر رفته بود، به دلیل سکته‌ی قلبی، از دنیا رفت. بنابر وصیتش، او را در باغ بنیاد نسین، بدون هیچ‌گونه مراسمی به خاک سپردند.

آشنایی با آثار عزیز نسین

«عزیز نسین» مشکلات اجتماعی – فرهنگی و عکس‌العمل جامعه نسبت به موضوعات مختلف را سرمشق قرار می‌داد و با مهارتِ تمام، به گونه‌ای به آن می‌پرداخت که خواننده را تا پایان داستان، با خود همراه می‌ساخت.

شباهت‌های فرهنگی ایران و ترکیه نیز باعث شده است تا آثار «عزیز نسین» برای خواننده‌ی ایرانی قابل درک باشد و به همین دلیل، او نویسنده‌ای مشهور و محبوب در ایران محسوب می‌شود و تمامی آثار مهمش به زبان فارسی موجود است. در ادامه با برخی از آثار وی آشنا می‌شوید.

آه، ما الاغ‌ها:

این کتاب که یکی از آثار پرفروش و معروف «عزیز نسین» محسوب می‌شود، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه و جذاب است که در قالب طنز روایت می‌شود و ترجمه‌ی خواندنیِ «صمد بهرنگی» نیز به جذابیت این اثر اضافه می‌‌کند.

پخمه:

عزیز نسین در این کتاب با تکیه بر «طنز اجتماعی» سعی دارد، زندگی مردی را شرح دهد که در جامعه‌ای ناسالم و فاسد زندگی می‌کند؛ اما می‌خواهد از راه حلال، درآمد داشته باشد.‌ البته که شخصیت اصلیِ داستان به هدفش نمی‌رسد و به زندان می‌افتد.

کتاب‌های «عزیز نسین» برای چه کسانی مناسب است؟

طرفداران داستان‌های این نویسنده‌ی مشهور ترک، ممکن است از هر گروه، قشر و یا سنی باشند. «عزیز نسین» توانایی این را دارد که به یک موضوع به ظاهر ساده، عمیق نگاه کند و برداشت خود را در قالب یک داستان مطرح سازد.

دقیقاً رمز موفقیت و محبوبیت نسین در همین ویژگی، نهفته است؛ چرا که این سبک نویسندگی باعث می‌شود تا دایره‌ی خوانندگانش همواره گسترده باشد و مورد توجه گروه‌های مختلف قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *