مجله نشر جامی

نگاهی کوتاه به زندگی و آثار آلبر کامو

«آلبر کامو» در سال ۱۹۱۳ در کشور الجزایر که تحت استعمار فرانسه بود، چشم به جهان گشود. پدر این نویسنده که کشاورز فقیری بود، در جنگ جهانی اول کشته شد. کامو در دانشگاه الجزیره در رشته‌ی فلسفه تحصیل کرد. این نویسنده قصد داشت در جنگ جهانی دوم شرکت کند؛ اما به دلیل ابتلا به بیماری سل این اتفاق رخ نداد. او در این بازه‌ی زمانی به مطالعه در خصوص ادبیات کلاسیک فرانسه و فعالیت مطبوعاتی روی آورد و توانست مشاغلی مانند سردبیری، روزنامه‌نگاری، ویراستاری را نیز امتحان کند.

او که مدتی کوتاه عضو حزب کمونیست بود، در آینده به مخالف این جنبش تبدیل شد. «آلبر کامو» در بیست و پنج سالگی به فرانسه آمد و به واسطه‌ی مقالات پرحاشیه‌اش میان اهالی ادبیات و هنر شناخته شد. او اولین رمان خود تحت عنوان «بیگانه» را در سال ۱۹۴۲ منتشر کرد. این اثر با استقبال بسیار خوانندگان و منتقدان روبرو شد. مدتی پس از این موفقیت، کامو مقاله‌ی فلسفی «افسانه‌ی سیزیف» را در اختیار عموم قرار داد. در ادامه نیز رمان‌های ماندگاری همچون «طاعون» و «سقوط» را منتشر کرد.

کامو که توانست در سال ۱۹۵۷ موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شود، علی‌رغم تمام ادعاها هیچ‌گاه خود را پیرو مکتب اگزیستانسیالیست نمی‌دانست. این نویسنده در چهار ژانویه‌ی ۱۹۶۰، آن هم زمانی که فقط چهل و شش سال داشت، بر اثر یک تصادف رانندگی در فرانسه از دنیا رفت.

معرفی آثار آلبر کامو

بیگانه:

این رمان کوتاه و مشهور درباره‌ی مردی به نام «مرسو» است که نگاهی متفاوت نسبت به زندگی دارد. وی مرتکب قتلی می‌شود و در انتظار اعدام به سر می‌برد.

سقوط:

از زبان مردی به نام «ژان باتیست کلامنس» روایت می‌شود و داستان موفقیت تا افول زندگی خود را شرح می‌دهد.

طاعون:

این اثر روایتی نمادین از اوج‌گیری یک بیماری همه‌گیر را شرح می‌دهد. رمان «طاعون» مبارزه‌ و استقامت انسان در تقابل با بلایای طبیعی را به تصویر می‌کشد.

افسانه‌ی سیزیف:

این کتاب مقاله‌ای فلسفی است و کامو به یک پرسشِ بسیار مهم می‌پردازد: آیا زندگی ارزش زیستن دارد؟

کالیگولا:

این نمایشنامه بر اساس زندگی «کالیگولا» امپراتور دیوانه‌ و ظالم روم نوشته شده است. کامو برداشتی خاص از زندگی این امپراتور جوان ارائه می‌دهد.

خوشبخت مردن:

رمانی فلسفی که یازده سال پس از مرگ «آلبر کامو» منتشر شد. این اثر، داستان مردی به نام «مرسو» را روایت می‌کند که در حادثه‌ای پاهای خود را از دست می‌دهد و زندگی‌اش به کلی تغییر می‌کند.‌

سوءتفاهم:

این نمایشنامه درباره‌ی مردی به نام «ژان» است که بعد از بیست سال دوری از خانواده، در حالی که ازدواج کرده و ثروتمند شده است به خانه بازمی‌گردد تا مادر و خواهرش را نیز در این خوشبختی، شریک کند.

عشق به زندگی:

مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه «آلبر کامو» است که از میان آن‌ها می‌توان به معما، درختان بادام، خلوتگاه، پرومته در دوزخ و…. اشاره کرد.

تابستان:

دربرگیرنده‌ی هشت مقاله است که «آلبر کامو» آن‌ها را به ترتیبِ نگارش، مرتب کرده است. او در این جستارها نظرات و اعتقادات خود را مطرح می‌کند.

مرد اول:

این اثر، آخرین کتاب «آلبر کامو» است که تا آخرین روزهای زندگی نیز به نگارش آن، مشغول بود. کتاب «مرد اول» زندگی‌نامه‌ی نویسنده است که با مرگ ناگهانی‌اش نا‌تمام باقی ماند.

حکومت نظامی:

در این نمایشنامه، حکومت یک شهر، به دست شخصی به نام «طاعون» افتاده است و حکومت او جز وحشت و مرگ چیزی برای شهروندان ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *